Jump to content
legohead

Програма за планиране оформлението на града - Track Designer

Recommended Posts

legohead

На 4/7/2017 at 12:28, legohead написа:

Здравей!

Има една програма наречена Track Designer. Основната и цел е създаване на ЖП линии, но може да се ползва и за план на градски макети

td20.gif

track_designer.zip

Eто и какво посочва Google като съвети за ЖП макети:

http://www.brickpile...#track_designer

още веднъж линка:

track_designer.zip

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
MetroiD

А тук съм качил track designer layouts на всички макети, които сме правели досега.

Двата файла [standard] са предложенията ми за алтернативи на клубен стандарт за бъдещи градски макети. Дълбочината на макета в единия случай е малко под 2 метра - общо 6 baseplates + 3/4 ж.п. трасета - което мисля, че е оптималното решение: ще можем да слагаме по един "празен" baseplate между модулните къщите (със паркове, сцени и т.н. - така градът ще изглежда много по-жив), както и да побираме по-обемисти конструкции (Военният Клуб на Жоро е 3х3 baseplates, моята варненска гара също ще е толкова, строителната площадка на Наско също си е бая голем'шка).

Алтернативата е решението с дълбочина малко под 1.2 метра - общо 4 baseplates + 3 ж.п. трасета. Можем да го прилагаме при по-малки градски макети; примерно когато вадим само модулните къщи.

Друг важен аспект в стандарта: чрез използване на ухо / "обръщало" в двата края на линиите ще си спестим нуждата от пълни loop-ове за всяко едно ж.п. трасе - аз лично смятам да използвам този подход при трамваите. Късото съединение, което се получава при ползването на ухото с оглед връщането на електризирано трасе към обратен полюс, може да се предотврати, ако правата релса преди разклонението се "обезопаси" - с ползването на малък сегмент, който да не се свързва с металната част, идваща от разклонението. За сметка на спестяването от релси и пространство обаче, едно пълно трасе с две уши в двата края би изисквало общо 3 speed контролера - по 1 за всяко ухо и поне 1 за участъка по средата... Към момента аз разполагам с точно толкова, но пък поне speed контролерите не са особено скъпи.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Akeyzerr

Имам 7 контролера, но кабеляка към релсите го липсва.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kikoleppard

Здравейте,

при реденето на дисплея Град в МОЛ Марково Тепе, Алекс ми показа на един лист А4 - как е оформен самият град.

Интересуваме каква е програмата, чрез която лесно можеш да си оформиш отделните плочи при зададени размери?

Освен това имаше много добре направени картинки на различните пътища и реално имаш план в миниатюра как да подредиш Града.

Предполагам, че това дори и на ЕКСЕЛ би могло да се направи, но при условие, че имаш картинките на различните видове основни Лего плочи.

В момента само гадая как е направено това? Моля, за някаква информация и насоки!

Това ми трябва, тъй като ще ми е по-лесно да планирам изчислявайки колко плочи и пътища ще са ми нужни.

На мен ми е ясно, че ще са много, но като имам възможност да си начертая една скица ще ми е по-лесно да си представя и сметна всичко.

Поздрави!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
UNIVEGA

Привет, схемата на града е начертана на AutoCad, буквално за минути. Предполагам че може да се направи и с LDD(lego digital designer) или някоя от другите програми за лего. Аз лично не съм си играл още, достатъчно с лего програмите,за това може би някой друг ще даде акъл.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
legohead

Здравей!

Има една програма наречена Track Designer. Основната и цел е създаване на ЖП линии, но може да се ползва и за план на градски макети

td20.gif

track_designer.zip

Eто и какво посочва Google като съвети за ЖП макети:

http://www.brickpile...#track_designer

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kikoleppard
Отговорено (Редактирано)
Привет, схемата на града е начертана на AutoCad, буквално за минути. Предполагам че може да се направи и с LDD(lego digital designer) или някоя от другите програми за лего. Аз лично не съм си играл още, достатъчно с лего програмите,за това може би някой друг ще даде акъл.

То ясно, за програмата в твоя случай AutoCad. Аз пък разцъквам 3 програми на Adobe - Illustrator, Photoshop и Indesign, но основната ми цел бе как да ползвам за шаблон миниатюрна картинка на отделната Лего плоча. Подредбата после с програма е сравнително лесна.

Здравей! Има една програма наречена Track Designer.

Това ми бе попадало някъде из нета, но не обърнах чак такова внимание поради това, че е свързана с ЖП линии. Само, че подсказката ти може да се окаже най-удачният вариант. Ще разуча постепенно тази програма.

Поздрави и благодарности за отзивчивостта!

Редактирано от kikoleppard

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
legohead

нп, пак заповядай!

ще те помоля като използваш цитати махай дълги текстове, че тамата става много дълга :)

и без цитат когато отговаряш на предходен коментар мисля че се разбира. Не го приемай като критика - придържам се към този стил с цел темите да са по-пригледни за четене.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kikoleppard

Ок, Legohead отбелязано от мен! Ще се постарая да го правя! :rolleyes:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You are posting as a guest. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зарежда...

• Подобни теми

• OneOfAll
      От OneOfAll
      Здравейте,
      Попаднах днес на снимки от изложението BrickFair провело се във Virigina през дните 3-4 август. Има много снимки и си заслужава да се видят. Може да почерпите вдъхновения за бъдещи проекти.
      Цъкате на картинката и давате на дясно - 1099 снимки. Приятно разглеждане

• OneOfAll
      От OneOfAll
      Здравейте,
      След безброй часове на организация, редене и сглобяване официално можем да обявим, че изложението в Bulgaria Mall започна на 9 март и ще продължи до 24 март.

В рамките на настоящото изложение сме разположили 6 отделни макета с много различни тематики. От тях 4 са на приземния етаж, и 2 на етаж +1.
      Темите на макетите включват сериите Technic, Creator, City, Star Wars, Jurassic World, Harry Potter, Batman, Minecraft, Architecture, Ideas и др.
      Освен комплектите от официалните LEGO серии сме изложили и впечатляващи авторски модели създадени от членовете на нашия клуб - LEBGO.

Ето и кратко описание на макетите:
      Technic
      Ще можете да видите голям асортимент от официални комплекти, както и авторски модели дело на членовете на LEBGO с псевдоними Stormfury и JoePsysky. Сред тях ще забележите различни спортни коли, джипове, камиони, мотори, товарни машини, самолети и хеликоптери.

Превозни средства – авторски модели
      Макетът съдържа над 50 авторски модела на превозни средства създадени от члена на клуба с псевдоним minichamps. Може да видите всякакви автомобили от американски спортни коли, през автобуси, каравани, ретро коли и други.
      Моделите са създадени с изключителни детайли и един фен на авторските творения задължително трябва да хвърли един поглед на тези прекрасни превозни средства!

CITY – градски макет
      Град с море, арктическа експедиция, ферма и влак. Това е на кратко за този макет, но когато застанете до него ще видите блясъка на творението, което са създали голям брой от членовете на клуба. Това са участниците с псевдоними: minichamps, Mamun, Duh5, Kagpid, Dostin, Univega.

Впечатляващата ферма съдържа много скрити детайли (така наречени easter eggs).
      Фермата граничи с градска част, изпълнена с голямо количество официални модулни сградни и разбира се голямо количество авторски модели на сгради като гара, полицейско управление, магазини и други.
      Не далеч от града може да забележите и арктическа експедиция, която бива отделена от града с море и айсберги.
      Какво ще бъде градски макет без движещ се влак? Разбира се, че не е забравена и тази атракция. Може да видите пътнически влак, който минава покрай града и фермата, също така минава и през арктическата експедиция за да могат пътниците да надзърнат какво се крие в коварния студ.
      Нашето предизвикателство към посетителите: Можете ли да откриете човека Пингвин и изгубения в гората старец?

Star Wars
      Макета е изпълнен с много и различни модели от франчайза Star Wars. Моделите са от различните филми през годините и също така има и от анимационните филми и така наречената разширена вселена.

Бижуто на този макет е Millennium Falcon и е разположен в средата на макета. Именно това е модела с най-голям брой части произвеждан от компанията LEGO, а именно с 7541 отделни елемента.

Комбиниран макет (Jurassic World, Harry Potter, Architectures, Ideas, Creator, Minecraft)
      В този макет ще можете да видите няколко теми на едно място, комбинирани по атрактивен начин.

В една част на макета ще видите комплекти с динозаври от Jurassic World серията, както и серията Dino излизала през 2012 година.
      Също така ще можете да разгледате и невероятна авторска сцена с дървета създадена от член на LEBGO с псевдоним COBATA. Сцената успява да придаде прекрасна атмосфера комбинирана с моделите от Jurassic World.
      До тях може да видите комплекти от серията Minecraft, аранжирани така че да създават доста интересен терен.
      От другата страна на гората и динозаврите може да видите комплекти от серията Harry Potter. Изложени са както комплекти от предишни години така и нови, а също така и пълната серия колекционерски мини фигурки.
      В другия ъгъл е отредено място за Architecture моделите на известни сгради по света, които стоят много стилно.
      До тях може да видите официалните модели от серията Creator Expert на автомобили като Mini Cooper и Aston Martin DB5 от филмите за James Bond.
      Не на последно място разбира се може да видите и официалния LEGO модел на робота Voltron, защитникът на вселената. Комплекта е от серията Ideas и присъства в двата си варианта, разглобен на петте лъва по-отделно, както и трансформиран в легендарния робот.

DC Comics Superheroes
      За феновете на DC Comics и в по-голяма частност Batman този дисплей е един малък рай, който съдържа голям набор от новите сетове за Batman, както и някои по-стари модели, които си заслужават да бъдат видяни.

Може да видите Justice League в Brickheadz варианти, големи фигури на Batman, The Joker и Green Lantern от 2012 година, сетове за Scooby-Doo, както и арена с блъскащи колички дело на участника в клуба с псевдоним OneOfAll. До арената е показана и пълната серия DC Mighty Micros, която съдържа злодеи и герои с много шантави лица.

Като бонус по-долу може да видите timelapse видео от създаването на градския макет от нощта на 8 срещу 9ти март.
      Радостни сме да ви съобщим, че по време на изложението всяка събота и неделя от 12 до 16 ще се провеждат интерактивни игри за децата.

Надяваме се изложението да ви хареса ! Ще се радваме да споделите с нас кой макет, сцена или модел ви е харесал най-много като коментар в темата в нашия форум.
    • danny
      От danny
      Здравейте,
      понеже не видях отворена тема (мжое и да има, но просто да съм я пропуснал), пиша тук
      Днес бях в София Ринг и видях табелките на живо, както и всичко изложено! Поздравления на всички, които са направили това изложение реалност. Всичко изглеждаше страхотно, но това което всъщност установих, е че много от изложените неща не се продават в България, което е доста тъжно.
      Не знам кой е направил всички мекове, които са изложени, но меко казано изглеждат брутално. Огромно количество труд, страхотно изпълнение, просто евала!
      Който има възможност да отиде или имат път натам препоръчвам да разгледа!
    • legohead
      От legohead
      Здравейте!

Интересувате ли се да си направим среща с цел обмен на опит с дигиталните програми за строене на ЛЕГО модели?

Говорил съм си с @JoePsysky на тази тема.

Преди време сме цъкали няколко модела заедно с @KAGPID на LDD.

Спомням си, че @Stormfury и @OneOfAll строяха модели на тема WoW използвайки StudIO.

Какво ще кажете за предложението?
    • JoePsysky
      От JoePsysky
      Здравейте колеги,
      Някой от вас занимавал ли се е с LDCad софтуерчето от LDraw пакета? Имам въпрос относно това как да си ъпдейтна базата данни от части, тъй като липсват нови части от 2017-та и не съм сигурен как да си ги ъпдейтна ИЛИ да добава специфични .dat части към лайбрарито. не съм сигурен дали може да се добавят, ама знам ли. Някой с опит в тази сфера? Само да спомена, че ъпдейтнах с последна версия, която е от този месец, но частите не се появяват вътре.
      Мерси предварително
  • Създай нов...