Jump to content
DOSTIN

Лего град на Dostin

Recommended Posts

OneOfAll

Супер ! Много добре се получава всичко. Аз поне ще се зарадвам да покажеш нещо на следващата клубна среща. ;)

Продължавай в същия дух да твориш.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
DOSTIN
Отговорено (Редактирано)

Здравейте, 

Днешната публикация от града, няма да бъде свързана със споделянето на следващото творение или модификация, а с една кратка история за Семейството, България и Лего... 

Реших да споделя тази история в годината, когато класическата тухличка на Лего има своята 60 годишнина.

И така историята на едни тухлички с които са си играли поколения български чеда, които са изтрити, зацапани избледнели с пукнатити, деформирани и вече загубили своята способност да се скрепват здраво, а и много от тях безвъзвратно изгубени във времето.  

От колекционерска гледна точка, ужасно! Но причината тези тухлички да са такива е, че не са стояли кротко в една кутия някъде, а са били ползвани от поколения деца за игра, за творене, забавления за просто радост от живота. 

И така, тухличките и как се оказват те в България и в семейството ми. О, да знам как звучи, като семейното злато или друга такава ценност, простите пластмасови тухлички (и двата останали прозореца), са станали такава рекликва. 

Годината е 1966, по това време  баба ми, майка на майка ми работи на летище София при посрещането на кацналите пътници, и така, един ден един от пътниците с които е общувала баба ми я попитал дали има деца, тогава майка ми е била на 11 години. Пътникът подарил пликче на баба ми с бели и червени тухлички, прозорци врата и други и споделя, че обикаля из Европа за да представя тази интересна играчка за децата... Как се е казвал и какво става след това с него така и не разбрах никога. Но тухличките се оказват при 11 годишната ми майка, която и до ден днешен с гордост заявява, че е правила уникални къщи. Както се досещате тези тухлички бяха част и от моето детство, и въпреки лошият си вид участваха в сгради от градовете в детството ми. В днешно време, когато преорганизирам всичк, което имам правя нов град, вече са събрани на едно място, но ще имат място под някаква форма и в новият ми град/проект.

Може да споделите и ваши истории за легото във семейството Ви, аз лично до този момент не знам за по-старо Лего дошло в България, както предполагам се досещате нямам нито сет номер или кутия, имам проста шепа захабени червени и бели тухлички и една история разказана от майка ми и вече покойната ми баба. 

SEzQkix.jpg

vWNPScy.jpg

yYzPmwT.jpg

Редактирано от DOSTIN

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
danny
Преди 1 час, Legovlad написа:

И така историята на едни тухлички с които са си играли поколения български чеда, които са изтрити, зацапани избледнели с пукнатити, деформирани и вече загубили своята способност да се скрепват здраво, а и много от тях безвъзвратно изгубени във времето.

Това е една адски интересна история! Аз на твое място бих се пробвал да пиша на Лего и да разкажа историята. Можеш да ги попиташ дали имат архив, в който евентуално да пише кой е бил този човек :) Никога не се знае, може пък и да разбереш кой е :)

Иначе може и да намериш сета тук, макар че сигурно си гледал вече. За съжаление не всички сетове от тази година имат снимки.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
3dwarman

Това е много интересно наистина. Моят най-стар модел е произведен 1985 и реално е с 3 години по-стар от мен. Радвам се, че все още има хора, които пазят старите си тухлички и имат както да разкажат за тях. :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
DOSTIN
Отговорено (Редактирано)

В последните седмици нямам време да подхвана нещо изцяло ново, поради тази причина, МОК-вам си МОК-овете.... :) 

Преди...

UPWIfBI.jpg

След...

dQoWGub.jpg

Преди...

W4arOra.jpg

След...

6cxGaLk.jpg

Преди....

VxvKv2c.jpg

След...

GXUxpAe.jpg

KnEmtJM.jpg

И линк към албума.... https://imgur.com/a/6Y6gX3j 

Църквата също ми беше нещо с липсваща дълбочина на външната фасада, та я раздвижих и нея малко...  ще има и още детайли да дооправя тук, таме... 

liBonAs.jpg

NXcWVKz.jpg

SyQ3kO9.jpg

И вътре малко детайли и цветове промених... 

3BP2eXh.jpg

Градския център, също е на мушка, но за там и малко части се чакат... 

Преди...

aPPP3HP.jpg

Сега... 

Изглежда малко като след атентат...  а ъпдейт е и че са му се появили стъкла на прозорците... 

F4IJWja.jpg

Редактирано от DOSTIN

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Knifebane

Добре се получава. Харесва ми, че променяш неща по вече изградени MOCs. Аз често се завръщам към вече направени MODs или MOCs, когато ми дойде идея, или някое виждане се промени.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
DOSTIN
Преди 1 час, Knifebane написа:

... Харесва ми, че променяш неща по вече изградени MOCs....

Да, това си е урок и за живота, че никога нищо не е свършено и край... може би освен самия живот... ама и това търпи дискусия. 

Да, и аз съм така, явно все си мисля, че нещо може да се промени в моите представи - подобри, по вече направени неща, някак си с трупането на опит и инвентар от части и възможностите стават безкрайни... Нещо правено преди месеци ми се струва извън контекста на днешния ден... много е и опасно това де, щото може да си зацикля в някой проект и там да си остана, но... да... рззни моменти, разни усещания...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
DOSTIN
Отговорено (Редактирано)

Вече съм доволен от общия външен вид на Градския център ...

Предполагам, че последно ще променя нещо по конструкцията на вратите, но това, ще е по-натам.

S6ZNEcG.jpg

XTgtufu.jpg

u9RFpZh.jpg

Тези дни посъздадох и някои дребни детайли от градската среда, които правят атмосферата по-пълна...

Като улични лампи и светофари... 

Това е дизайна на светофарите ми... доста чарколяк се иска (13 части за брой), но пък ми допадат, по-различни са малко от това което съм виждал.

FB4kWV5.jpg

kEQbJJg.jpg

А, това е концепцията за уличните лампи, не е нещо много креативно, но е важна масовост на такива детайли... ще се събират още такива лампи... 

d0ZspDK.jpg

xO3pnIp.jpg

Редактирано от DOSTIN

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
DOSTIN
Отговорено (Редактирано)

И малко по-скоро MOD-ове, отколкото МОС-ве...

Пожарникарските коли... Беше важно да ги направя, за да мога да създам и сградата на пожарната в която ще бъдат гаражирани... :P

qJhyYIy.jpg

XOUu42u.jpg

bS1HDRg.jpg

XbEIz88.jpg

C7W7jbJ.jpg

Което е адаптирана и скъсена версия на това...

60107-1.jpg?201511230710

Идеята беше да се намалят габаритите на пожарната кола, малко на височина и повече на дължина и да се вкара по-добре в пропорциите за града, освен това да се подобри и обогати текстурата на това превозно средство. 

Отстраних монтираните отвън аксесоари, които ми се сториха излишни и ги  разположих в кабината, където промених позицията на шофьора за да се стандартизира с останалите превозни средства. 

Добавен беше вход за свързване с пожарни кранове, както и  маркуч за свързване... (това ми напомня че пожарните кранове са следващ детайл за градската среда с който да се захвана).

Ето и цялостно представяне на пожарникарските превозни средства за града... 

b8BQlOU.jpg

Jh3NLtu.jpg

Автомобила също е модификация на този от пожарната команда от 2016 г. 

Май става ясно, че не съм и много фен на стикерите... избягвам ги колкото мога. :)

Редактирано от DOSTIN

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
DOSTIN
Отговорено (Редактирано)

МОС-вам си аз ... в прогрес е проектчето... 

Основни цели на този багер е да е модерен, създаден от мен си и да избягам от жълтия цвят характерен за тези машини... на Топлофикация София видях бял Багер пред нас, та докато няма топла вода реших времето за къпане да го използвам за нещо друго. :) Много строителство се очаква да има в града, трябва машинария за тази работа. :)

d1mJoZ4.jpg

YmiEpJp.jpg

Има още доста да се изпипва, ще видим как ще се получи... 

Редактирано от DOSTIN

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
DOSTIN
На 29.03.2018 г. at 21:08, Legovlad написа:

В днешно време... ще имат място под някаква форма и в новият ми град/проект...

yYzPmwT.jpg

Е, здравейте отново... 

Ето и мемориала в града със стари тухлички в чест на 60 годишнината на Лего блокчето... :)

tIDS1fG.jpg

sP0V1Sq.jpg

Отворен е и за посетители и е под постоянна охрана.... :P

BEJ0J7L.jpg

iRAR0Qh.jpg

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
DOSTIN
Отговорено (Редактирано)

Прогрес по проекта...

Е това, че не публикувам тук, съвсем не значи, че нищо не се случва. 

Възрожденската къща, претърпя, смятам финални външни промени. Обзавеждането й и подовите настилки все още предсотят да се изяснят, като стане ясна и функцията й... дали ще е нечии дом или ще е градски музей... 

Ето и снимки от версиите до тук 1.0,2.0 и 3.0 ...

Липсва ми само 1 бр. от Reddish Brown Brick, Arch 1 x 5 x 4 - Continuous Bow.. като се набави ще е завършена отвън

версия 1.0 - началото

JH9CeAL.jpg

Версия 1.1 - продължението... 

NeYzK23.jpg

версия 2.0 

zkGIlGn.jpg

fWvYGC6.jpg

Версия 3.0 - финала

nTbPoSG.jpg

mt1VlGn.jpg

7awVcql.jpg

... 

И сега като преглеждам освен под и обзавеждане... мисля да експериментирам и с нови арки над вратите на втория етаж... :) 

Весело създаване на всички! 

В следващия епизод очаквайте, сградата на пожарната... това нещо ме мъчи от 4 месеца, почвано и събаряно 4 пъти... 

Редактирано от DOSTIN

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
DOSTIN

Ново творение в града в прогрес...

Жилищна сграда, доста време я мисля и се вдъхновявам да я реализирам и оптимизирам тази сграда... към момента се получи нещо такова... Съобразена е с пропорциите на града и с нуждата да бъде функционална и достъпна и за вътрешно моделиране. 

Създадена е от повтарящи се секции ... 

Апартаментите, баня с тоалетна, магазини, затваряне на стълбището и входна врата... 

P7ZGMgM.jpg 

Всичко това влиза в тази основна конструкция... 

dJAhAJI.jpg

И изглежда по този начин...

kAGJJcU.jpg

nH2U1aV.jpg

Има още доста да се прави и изпипва, но се придобива представа за общата визия... 

Линк към албума с още снимки...https://imgur.com/a/5TGGauC

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
DOSTIN

Колеги, билдъри/строители на мечти... 

за да завърша външно гореизложеното МОКище са нужни 2 бр. в бял цвят -  Window 1 x 2 x 3 Flat Front Item No: 60593   има ли някой в излишък за да ми продаде излишните си бройки? Нека пише на ЛС... 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
DOSTIN

Какво е една развиваща се градска експозиция, без строителната си площадка и извисяващ се кран на прогреса ?... :)

8L5Ig6n.jpg

OtsLzWE.jpg

TOO3mBF.jpg

iiyZ84D.jpg

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
DOSTIN

E, ето, че след 4 опита и 4 месеца сградата на пожарната команда за града е готова... Това е оптимална концепция за пропорциите на проекта ми... въпреки направените компромиси с нуждата от втори вход/изход и запазването на стандартната цветова схема на Лего от червено и бяло (нещо от което принципно ми се искаше да избягам), поради големите наличности от такива тухлички, които иначе няма къде да вложа, смятам, че се получи.... прилично... 

Предстои да ми доставят третата последна маса за експозицията ми с което ще започне и голямото редене на вече създадените неща... 

Снимки на едни от последните работни версии... 

ZZJD6RB.jpg

WRyIbln.jpg

И окончателния резултат... 

CHg45Xh.jpg

srpGVGk.jpg

iGaGV83.jpg

CNTFmMD.jpg

Интериора... може някой ден да "загладя" пода и да му променя цвета по този начин, но към момента няма такъв ресурс...

XfFVXWt.jpg

uYoU6lh.jpg

Стените се махат за по-лесен достъп...

Nd2cNge.jpg

Първият етаж с гаражите...

vWIAk7k.jpg

И бригадата смели огнеборци...

Jml7PLr.jpg

wfSo76u.jpg

Линк към албума с още не осебено качествени снимки... те са нещо като тийзър за реалното нещо :P https://imgur.com/a/QxBFeov 

П.С. Най-вероятно ще разкарам хеликоптера... нещо не ме радва много... :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
legohead
На 29.03.2018 г. at 21:08, DOSTIN написа:

Днешната публикация от града, няма да бъде свързана със споделянето на следващото творение или модификация, а с една кратка история за Семейството, България и Лего...

Здравей, Достин!

Историята ти наистина ме трогна! Благодаря ти, че я сподели тук!

Бих ти предложил с твое разрешение да я публикуваме в началната страница на форума и във фб страницата ти.

Моля те пиши ми на лично :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
legohead
На 9.08.2018 г. at 19:31, DOSTIN написа:

Колеги, билдъри/строители на мечти... 

за да завърша външно гореизложеното МОКище са нужни 2 бр. в бял цвят -  Window 1 x 2 x 3 Flat Front Item No: 60593   има ли някой в излишък за да ми продаде излишните си бройки? Нека пише на ЛС... 

Здравей,
За съжаление за първи път забелязвам молбата ти.

Бих те посъветвал занапред да пускаш нови теми с подобни запитвания в специялния за целта раздел:
https://forum.lebgo.org/index.php?/forum/19-търся-купувам/

Надявам се, че вече си се сдобил с необходимите части!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
legohead
На 29.03.2018 г. at 21:08, DOSTIN написа:

vWNPScy.jpg

Моделите от снимката ми връщат спомени ...

Мисля че това багерче беше едно от първите ми модели :mf_hh:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
DOSTIN

Ето, един, не знам как да го нарека.... МОК или МОД или .... 

Малко предистория. Има една модулна сграда, която много ме радва, най- вече заради това, че всъщност са две модулни сгради. Става дума за сета от 2011 - Pet Shop 10218 - https://brickset.com/sets/10218-1/Pet-Shop 

Понеже е доста скъпа и трудна за намиране, а и честно казано идеите ми за моя проект/град са, да бъде изпълнен ако не изцяло, то поне в по-големия си обем със собствени творения, реших да направя експеримент. Идеята им беше да се опитам да пресъздам по инструкциите тези две сгради в сета, като целта беше, да разчитам основно на наличните в моя инвентар части. Въпреки правенето на компромиси с цветовата схема, (заради например безбожно скъпия пясъчно син цвят) и още няколко скъпи и редки елемента, все пак успях да събера първо това.... 

tZvNKM8.jpg

После това...

ifngZvW.jpg

Та, достигна до нещо такова...

EgkIiN2.jpg 

Понеже идеята за магазини за животни, като цяло се разминава с личните ми възприятия за редност, реших да заменя животинския магазин с нещо свързано с другото ми голямо хоби, а именно - огнестрелните оръжия и динамичната стрелба (IPSC), така стана ясно, че в моя град няма как да няма, поне едно магазинче за оръжия, както се вижда и на снимката, Pets е превърнато на GUNS :)

Проекта претърпя модификации като в крайна сметка разделих сградата за по-голямо разнообразие и едва скоро се завърнах към нея, като реших да се занимая с интериора, именно  на магазина за оръжия.

На снимката се вижда и дизайна ми за улични лампи за града, съопставен до стандартните.

2FuAXaz.jpg

Бях решил да използвам двете зелени пушки за някаква декорация отвън, минах през опити да бъдат, като част от табелата на магазина и т.н. но в крайна сметка, реших да ги използвам за основа на лампи пред магазина, а за дръжка на вратата използвах револвер. 

J3BVZox.jpg

HvE6itk.jpg

Ами да видим как стана и отвътре

D36UaWI.jpg

Интериора, ми отне доста повече от времето, което си мислех, че ще ми отнеме, но честно казано съм доволен от общия резултат.

Реших да променя малко цветовата гама и понеже се замеси зеленото от пушките отвън, пренесох го и по пода в магазина. 

NpYq2Sb.jpg

Като миселх как да организирам пространството, реших, че искам да има разнообразие от огнестрелни и не само оръжия и да има малко стрелбище за тестване на оръжия и забавление. Да, пространството е малко, но все пак това е Лего, така че... 

KPOn0bv.jpg

O4X0dfx.jpg

Исках да създам компактни стелажи за излагане на оръжията и стигнах до този вариант на витрини...

Ez3BQUm.jpg

SGZ6WhL.jpg

QaP0kmv.jpg

w56FnpS.jpg

Стените на мини стрелбището също се махат, за по-лесен достъп...

d6JOA1I.jpg

Доста ме дразнеше задната страна на надписа, та я запълни, та даже и лампи захванах и часовник сложих та да си има... :)

qFQ1L10.jpg

А, много яки неща има в този магазин...

otF277n.jpg

Имам чудения какво да правя на втория етаж на сградата, мина ми идеята да бъде някаква малка експозиция с войни от пещерните хора, през рицари, до съвременен войн, та до бъдещето или работилница за тунинг и ремонт на оръжия или просто апартамент на собственика... Какво ще кажете, предложения и съвети се приемат. 

До следващия път...

07gnAIr.jpg

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
DOSTIN

Електрификация на града... 

Това си е съдържание направо за отделна тема. 

От доста време, чисто концептуално се чудя как да се случи това, по достатъчно елегантен и скрит начин, и без разпробиване и лепене на оригинални части, както и с минимално участие на не оригинални части. Е за 100% изпълнение на това задание не се надявам. Но поне измислих дизайн за стоящи светофари в които може да се интегрират светодиоди и да са направени от съществуващи Лего части. 

Нужните части за забъркването на тази рецепта... 

NqIcLUt.jpg

Частично сглобен... 

KjwUke8.jpg

Проходимост за проводниците... 

FsZM3Ck.jpg

Цялостен сглобен изглед... 

Vug8XbM.jpg

Нещо подобно ми се върти и като концепция за улични лампи. 

Разпробиване в такъв вариант може би ще се наложи единствено на основната плоча, но това трябва да се пробва с мини светодиотчетата, дето са замислени за тези дизайни, тъй като проводниците са толкова тънки, че предполагам биха минавали в жлеба между тайлове. 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
mamun
преди 28 минути, DOSTIN написа:

Електрификация на града... 

Това си е съдържание направо за отделна тема.

Toва си е съдържание за мноооооооого дълга отделна тема

Ето ти малко идеи :

https://www.aliexpress.com/item/1pcs-LED-street-light-for-lego-and-Lepin-city-series-Blocks-Bricks-Toys/32764507841.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.13fc4c4do5IQ5F

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
DOSTIN

Дааа, дълга и широка е темата. 

Много от тези лампи ги знам, изглеждат доста прилично. 

Целите ми към момента са да се опитам да огранича не оригиналното Лего до кабелите лед светлините и някои други конектори и т. н. Ел. Джаджи. 

Има и готини комплекти за модулни сгради, но от това което видях от кабеляци им се губи модулността и много от пространството вътре, та ми се иска нещо по-дискретно да успея да създам имам концепция, ще видим дали ще успея да я реализирам... 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
mamun

Аз ти ги давам като идея как да се направят. Имай в предвид, че пробиването на стълб за лампа не е лесна задача

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
DOSTIN

След няколко различни версии достигнах до този дизайн за уличните лампи в градчето ми.

Първо нужните елементи...

STL43Qq.jpg

Исках да постигна по-различен вид с наличните ми части. 

Проблем на конструкцията беше, че се върти свободно стълба, дразнеше ме за това го фикснах ето така...

KntNXth.jpg

JMMf5Cx.jpg

AMn3GBZ.jpg

Така изглежда крайната версия на лампата

nNoscPC.jpg

Разбира се златното, може да бъде заменено с черно, ако е много кичозно, тези лампи са за около общината и центъра, по-настрани мисля да ги правя същите, но само в черно. 

Във връзка с предния пост за електрификацията, помислих и за дизайн, който да позволява прекарването на проводници, измислих го до тук ...

XQOEPlN.jpg

adfO442.jpg

Остава казуса как да се стигне до самите лампи, но вярвам, че с адаптация на дизайна и някои други елементи и това ще се постигне. 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове