Jump to content
nerdcore

Идея за висящ монорелсов влак

Recommended Posts

nerdcore

Здравейте,

измислих система за висящ монорелсов влак. Всичко е в много предварителен етап. За сега само на картинка и съм построил съвсем кратка релса и една талига с колела. Тепърва ще правя повече експерименти. Поръчал съм части за малко по-дълга релса и втора талига. Ще прбвам и да тества закачнето за основата.

За релсите нямам представа нито дали ще са достатъчно здрави за да понесат тежеста (а и както сигурно се досещате искам да стане и със задвижване), нито дали ще вървят добре колелата. Също така трябва да пробвам ще стане ли, на първо място завой, и на второ наклони и преходите към тях. За здравината на релста има доста начини да се заздрави, но това ще ѝ развали пропорциите, които в момента много ми допадат. Ето какво се получи. ОСновното, рабира се не е как изглежда сами влак, а системата от релси, окачване и т.н.

1.png

2.png

3.png

4.png

5.png

А ето и една "гола" снимка, да видите от вътр как е.

6.png

Редактирано от nerdcore

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
OneOfAll

Интересно.

Това би било интересно да се види на живо в голям градски модел и да има и нормален влак и този. Ще е убийствено. :)

Успех и чакаме ъпдейт по този проект. ;)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
COBATA

Изглежда ефектно!
Интересно ми е как ще се случат завоите?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
nerdcore

Ами засега съм измисли вариант с сгъващи се (2429c01). То май няма друг начин.

Ако този не стане, може изцяло да мисля друга схема за релсите, но тази с панели 1х2х3, много ми допада. Особено като външен вид.

7.png

8.png

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
nerdcore

Вчера доста мислих по въпроса със завоите и май няма да стане. Доре да завива добре, просто не виждам как ще са достатъчно здрави. Все пак ще направя някои опити като дойдат частите. 

Сега обмислям като варинат да е само шътъл, движещ се напред назад по право трасе и сам сменящ посоката. 

Или разбира се нова схема за релса, ама хич не ми се иска.

Ако някой има идеи, съм отворен за предложения.

Редактирано от nerdcore

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
legohead

Защо не ползваш релсите от ролъркоустъра?

Алтернативно можеш да пробваш с конструкция направена от банана Гиър + прави отсечки от техник гредата със зъбчата рейка.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Duh5

Аз имам идея но нямам skills да я направя и покажа: 

- старите сини релси които са единични са трасето. 
- хванати са върху плейт 2х4 с дупки за техникс аксели. Акселче със стопер се хваща отгоре за П образна носеща колона

- колоните са ти на разстояние колкото една релса - правите май са 16 стъда. 
- може по 2 релси От двете страни на плейта или буквално да виси на една като ски лифт 

завоите ще станат 100%, само проблема е че ти трябват носещи колони по цялото трасе. Ама може само за завоя да го ползваш

ще ти дам колкото искаш релси сини и за тест и за голям модел:) виждал съм и сиви еденични релси, но само прави, не знам завойчета има ли от тях..

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
nerdcore
На 29.11.2019 г. at 17:48, legohead написа:

Защо не ползваш релсите от ролъркоустъра?

Алтернативно можеш да пробваш с конструкция направена от банана Гиър + прави отсечки от техник гредата със зъбчата рейка.

Ами иска ми се да си измисля и построя релси, но не съм сигурен дали ще стане. А и май от ролъркоустъра са доста скъпи. За банана гиъра, мах завоите ще станат доста по-остри отколкото ще е практично за мащаба навлака, който си представям.

Преди 3 часа, Duh5 написа:

Аз имам идея но нямам skills да я направя и покажа: 

- старите сини релси които са единични са трасето. 
- хванати са върху плейт 2х4 с дупки за техникс аксели. Акселче със стопер се хваща отгоре за П образна носеща колона

- колоните са ти на разстояние колкото една релса - правите май са 16 стъда. 
- може по 2 релси От двете страни на плейта или буквално да виси на една като ски лифт 

завоите ще станат 100%, само проблема е че ти трябват носещи колони по цялото трасе. Ама може само за завоя да го ползваш

ще ти дам колкото искаш релси сини и за тест и за голям модел:) виждал съм и сиви еденични релси, но само прави, не знам завойчета има ли от тях..

Ами ако не стане с тази релса, май ще прибягна до тези единчните релси. Измислил съм вариант с една релса (закачането от едната страна продпорите от другата). Или с две релси (окачването по средата, подпори отвън или обратното, което изглежда по-добре). Още един вариант е да се ползва средната контактна релса от епохата на сините единични релси, но ще го видим.

НЕка дойдат частите за тази единична строена релса. Ако всичко друго работи добре и проблема е само здравината на завоите, може би пих стигнал до там да прибягна и до залепяне, колкото и да не ми се иска.

Благодаря за предложението, да улужиш с релси, но имам бая от тях, така че няма нужда.

Редактирано от nerdcore

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
nerdcore

Попаднах на един вариант, където някой също се е сетил да пробва средната контактна релса от епохатна единичните сини и сиви релси:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове