Jump to content
legohead

Кран за играчки (игрален автомат)

Recommended Posts

legohead

Привет,

Реших да споделя с вас единия от моделите, по които работя напоследък в свободното време.

Малко предистория:

През 20-найста година бях направил първя версия на кран за играчки, който носех по изложенията (не съм сигурен дали изобщо съм пуснал тема за модела).

Отдавна имах намерението да направя remake използвайки новите части, които TLG пуснаха напоследък. (Най-голямото улеснение са техник рамките 11x15).

Какво представлява машината:

Ако не знаете за каква машина точно става въпрос, ето снимки на истинската аркадна машина. Най-често с тях се ловят плюшени играчки, и вероятно сте ги виждали по лунапаркове и т.н.

claw-arcade-game-picture-id621594612?k=6&m=621594612&s=612x612&w=0&h=jVZy0Zd1BQSMb12Xq4biLKUyobrj9TKY-u5c4MOJOn0=

Ключовата част на модела е щипка която лови наградите.
Щипката обикновено е с 3 пръста, и има следните функции:

• отваряне и затваряне
  • спускане надолу и нагоре
  • движение по х и У

Освен щипката на машината има монтиран джойстик (ръчка), който се използва за управлението.

И разбира се - отвор, през който да можете да вземете наградата, в случай че успеете да я хвянете с щипката, и да я придвижите наградата до изхода.

Прогрес по модела:

Моделът все още не е завършен, но ще сподерлям с вас напредъка си по него.

Щипка:

Отварянето и затварянето ще се управляват от пневматично бутало, намиращо се в горната част.

Буталото ще бъде свързано към пневматична помпа и клапан, управляван от PF-сервомотор.

image.thumb.png.7211223f8a5c240950fef187544f8c84.png

Щипката виси на верига направена от отделни части. Веригата е навита на нещо като макара, свързана към PF мотор. 
Чрез навиване/развиване на макарата се извършва спускането и издигането на щипката, така че да може да достигне наградите, разположени в дъното на машината.

Основа на машината:

Основата е сглобена от рамки 11x15, панели 5x11 и ъглови панели 2x3x11 с цел използване на най-мълък брой части.
Спрямо първата версия от преди години тук успях да постигна значително подобрение благодарение на новите видове части.

В долната част на рамката ще бъдат разположени наградите - вероятно ще използвам бонбони.

IMG_20210201_113935.thumb.jpg.a45d49a016f980b0173b4e060c6b82bd.jpg

Извинявам се за лошото качество на снимката, в момента не разполагам с достатъчно място за по-представителна фотосесия.
Ще направя по-добри снимки след като завърша модела.

В горната част на рамката е поместен механизма за движение на щипката по х и у.
Демонстрация на функционалността можете да видите на следното видео:

За момента функционира само движението по Х, тъй като частите за втората посока още пътуват насам.

Управление на модела:

За управлението на модела планирам да използвам SBrick, тъй като предлага Bluetooth свързаност за разлика от стандартните IR приемници от поколението Power Functions.
Причината да избера Power Functions мотори за задвижването на модела е възможността да използвам удължаващи кабели.
Това ще позволи захранването да бъде поместено отдолу в базата, докато моторите да бъдат скрити в горната част.

Също така вече разполагам с достатъчен брой мотори от семейството Power Functions.

Все още не съм решил дали ще направя механичен лост за управление (joystick), или вместо това да направя контролен профил в SBRICK приложението за управление от смартфон.

За момента спирам за да не ви отегчавам с твърде много четене.

Ще се радвам да коментирате!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
danny

Ехаа, това е доста голям проект и адски интересен.

С джойстик със сигурност ще е по-атрактивно, но и повече работа. С интерес ще следя прогреса!

Интересно ми е всъщност какви играчки ще може да вдига накрая :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
mamun

Това съм го виждал на едно изложение :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
legohead

Благодаря, Дани!

По всяка вероятност ще го напълня с няколко бонбона в целуфан. Евентуално може и други предвети с размер топче за тенис на маса.

За джойстика съм съгласен, че ще е по-автентично отколкото управление със смартфон.

Предишния модел който Васко по всяка вероятност е виждал на изложението Вивапиано беше с джойстик и се управляваше достатъчно добре.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
legohead

И джойстика взе да се оформя :)

IMG_20210212_094923.jpg

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове